Správne používanie klimatizácie

Zostaňte zdraví aj s klimatizáciou. Stačí sa držať niekoľkých málo zásad a postupov.

Klimatizácie sú samy o sebe zdravotne nezávadné. Ak sú správne využívané, pravidelne udržiavané a nainštalované na správnom mieste, nemusíte sa báť, že by Vás akýmkoľvek spôsobom ohrozovali.

V našej praxi sa často stretávame s tým, že nie všetci majitelia klimatizácií ju dokážu správne nastaviť. Preto sme pre vás pripravili návod, ako sa vyvarovať základným chybám pri používaní klimatizácií.

Teplotný rozdiel maximálne 5-7 stupňov

Teplota okolo 20 stupňov je síce ideálnou izbovou teplotou, avšak v letných mesiacoch to neplatí. Ak teda máme vonku teplotu 35 stupňov, mala by mať klimatizácia nastavené maximálne 28 až 30 stupňov.

V skutočnosti by mala byť teplota ešte o 2 až 3 stupne vyššia. Je tomu preto, aby organizmus neutrpel šok v dôsledku príliš vysokých teplotných rozdielov. V tomto ohľade sú najcitlivejšie deti a starší ľudia, napriek tomu by ste nemali túto skutočnosť podceňovať ani u ostatných vekových kategórií.

Vyvarujte sa rýchlym zmenám teplôt

Najmä v letných mesiacoch pamätajte na to, že rýchle a časté zmeny teploty nie sú ideálne a môžu spôsobovať komplikácie. Než sa teda vydáte z chladnej kancelárie alebo klimatizovanej izby do horúcich ulíc, zostaňte napr. chvíľu sedieť v neklimatizovanej chodbe a napite sa minerálky. Predídete tak teplotnému šoku, ktoré by vaše telo inak mohlo utrpieť.

Klimatizácia a vlhkosť vzduchu

Klimatizačná jednotka má tendenciu vzduch mierne vysušovať. Možno ste si všimli, že v klimatizovaných miestnostiach nemá človek smäd tak často, ako pri pobyte na slnku. Preto je potrebné pamätať na dostatočný pitný režim, prípadne zaistiť iný spôsob zvlhčovania miestnosti. K tomu sú ideálne dobre zaliate kvety, alebo napríklad menšia fontánka.

Pamätajte, že ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 40 a 50 percentami. Vyššie či nižšie hodnoty sú považované za rizikové.

Vhodné umiestnenie klimatizácie

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať príjemné nechať na seba priamo fúkať chladný vzduch z klimatizácie, v skutočnosti sa nejedná o moc dobrý nápad. My na túto skutočnosť pri návrhoch umiestnenia klimatizácie pamätáme, ak by ste sa ale ocitli v mieste, kde bola klimatizácia z akéhokoľvek dôvodu umiestnená nevhodne, pokúste sa dostať z priameho dosahu vývodu chladného vzduchu.

  • Home
  • Design Shoptetak.cz