Správne používanie klimatizácie

Zostaňte zdraví aj s klimatizáciou. Stačí sa držať niekoľkých málo zásad a postupov.

Klimatizácie sú samy o sebe zdravotne nezávadné. Ak sú správne využívané, pravidelne udržiavané a nainštalované na správnom mieste, nemusíte sa báť, že by Vás akýmkoľvek spôsobom ohrozovali.

V našej praxi sa často stretávame s tým, že nie všetci majitelia klimatizácií ju dokážu správne nastaviť. Preto sme pre vás pripravili návod, ako sa vyvarovať základným chybám pri používaní klimatizácií.

Teplotný rozdiel maximálne 5-7 stupňov

Teplota okolo 20 stupňov je síce ideálnou izbovou teplotou, avšak v letných mesiacoch to neplatí. Ak teda máme vonku teplotu 35 stupňov, mala by mať klimatizácia nastavené maximálne 28 až 30 stupňov.

V skutočnosti by mala byť teplota ešte o 2 až 3 stupne vyššia. Je tomu preto, aby organizmus neutrpel šok v dôsledku príliš vysokých teplotných rozdielov. V tomto ohľade sú najcitlivejšie deti a starší ľudia, napriek tomu by ste nemali túto skutočnosť podceňovať ani u ostatných vekových kategórií.

Vyvarujte sa rýchlym zmenám teplôt

Najmä v letných mesiacoch pamätajte na to, že rýchle a časté zmeny teploty nie sú ideálne a môžu spôsobovať komplikácie. Než sa teda vydáte z chladnej kancelárie alebo klimatizovanej izby do horúcich ulíc, zostaňte napr. chvíľu sedieť v neklimatizovanej chodbe a napite sa minerálky. Predídete tak teplotnému šoku, ktoré by vaše telo inak mohlo utrpieť.

Klimatizácia a vlhkosť vzduchu

Klimatizačná jednotka má tendenciu vzduch mierne vysušovať. Možno ste si všimli, že v klimatizovaných miestnostiach nemá človek smäd tak často, ako pri pobyte na slnku. Preto je potrebné pamätať na dostatočný pitný režim, prípadne zaistiť iný spôsob zvlhčovania miestnosti. K tomu sú ideálne dobre zaliate kvety, alebo napríklad menšia fontánka.

Pamätajte, že ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 40 a 50 percentami. Vyššie či nižšie hodnoty sú považované za rizikové.

Vhodné umiestnenie klimatizácie

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať príjemné nechať na seba priamo fúkať chladný vzduch z klimatizácie, v skutočnosti sa nejedná o moc dobrý nápad. My na túto skutočnosť pri návrhoch umiestnenia klimatizácie pamätáme, ak by ste sa ale ocitli v mieste, kde bola klimatizácia z akéhokoľvek dôvodu umiestnená nevhodne, pokúste sa dostať z priameho dosahu vývodu chladného vzduchu.

  • Home
  • Design Shoptetak.cz

    Prihláste sa prosím znovu

    Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

    Ďakujeme za pochopenie.

    Prihlásenie