Ako si správne vybrať klimatizáciu ?

Prvou zásadou pri kúpe klimatizácie je nákup u odborníka. Špecializovaná firma vám po konzultácii alebo obhliadke priestoru poradí, aká klimatizácia je pre váš priestor najvhodnejšia. Neodporúčame kúpu klimatizácie v hypermarketoch alebo obchodných domoch, nakoľko nemáte zaručené, že obsluhujúci personál vám dostatočne odborne poradí a zodpovie otázky týkajúce sa správneho výberu klimatizácie. Ďalší problém, ktorý vás môže nepríjemne prekvapiť, je prípadné riešenie porúch na klimatizácii – neprítomnosť flexibilného servisného oddelenia, nedostupnosť náhradných dielov. Väčšina špecializovaných predajní poskytuje opravy a aj servis vo svojej činnosti, pričom obchodné reťazce nie sú povinné vykonávať opravy.

Aký výkon má mať klimatizácia?

Výkon klimatizácie je najdôležitejší technický bod pri výbere konkrétnej klimatizačnej jednotky. Je dôležité, aby jednotka, ktorú si vyberiete, mala správny výkon vzhľadom na priestor, ktorý treba vychladiť alebo vykúriť. Ak bude výkon príliš veľký, klimatizácia sa bude často zapínať a vypínať. Naopak, ak bude výkon príliš malý, klimatizácia bude v prevádzke nepretržite, čo prinesie vyššiu spotrebu energie s nízkou efektívnosťou. Orientačne si výkon klimatizácie môžete vypočítať podľa m2 priestoru, ktorý treba ochladiť. Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu.

Rozloha (m2)

Chladiaci výkon

do 15 m2

  1,5 kW

do 20 m2

  2,0 kW

25 m2 - 30 m2

  2,5 kW

30 m2 - 35 m2

  3,0 - 3,5 kW

35 m2 - 40 m2

  3,5 - 4,0 kW

40 m2 - 45 m2

  4,0 - 4,5 kW

45 m2 - 50 m2

  4,5 - 5,0 kW

 

Od čoho závisí výkon klimatizácie?

Výkon klimatizácie ovplyvňuje niekoľko tepelných faktorov :

 • rozloha alebo objem miestnosti,
 • orientácia miestnosti podľa svetových strán,
 • plocha a typ okien,
 • počet osôb nachádzajúcich alebo pohybujúcich sa v priestore,
 • počet elektrospotrebičov,
 • izolácia miestnosti.

Vyberať klimatizáciu podľa hlučnosti?

Jednoznačne áno. Všeobecne platí, čím má klimatizácia vyšší výkon (relevantné pri výkonoch 5,0 kW a viac), tým je hlučnejšia. U bežných bytových klimatizácií sa vysokej hlučnosti veľmi obávať nemusíte. Už pri výrobe sa myslí na to, že ide o klimatizácie do obytných priestorov. Nižšiu hlučnosť zabezpečuje aj technológia invertor.

Ak si však budete zisťovať hlučnosť, netreba zabúdať na hlučnosť vonkajších jednotiek. Menej hlučné klimatizačné jednotky sú potrebné vtedy, ak chcete klimatizáciu používať aj večer alebo bývate na tichej ulici a nechcete rušiť susedov. Pre porovnanie ponúkame hlučnosť niektorých zvukov v okolí, aby ste si vedeli predstaviť, aká hlučná je vami vybraná klimatizácia: šumenie trávy 10 dB, šepot 20 dB, mestský hluk v pozadí 40 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB, rušná ulica 60 dB.

Na čo je dobrý invertor?

Technológiou invertor dnes disponujú skoro všetky klimatizácie. Invertor si reguluje svoj výkon podľa požadovanej teploty a skutočnej teploty v miestnosti. Ak je miestnosť už vychladená a od klimatizácie požadujete len udržiavať teplotu, tak invertor zabezpečí rovnomerné zníženie výkonu klimatizácie, a tým je usporených až 30 % energie a zároveň aj znížená hlučnosť jednotky. Klimatizácie s invertorom sú teda úspornejšie, efektívnejšie, menej hlučné, ale o trochu drahšie ako tie bez invertora.

Staršie modely klimatizácií bez invetora sa označujú aj ako On-Off a pracujú stále s rovnakým výkonom bez ohľadu na to, aká je teplota v miestnosti. Ich nevýhodou je vyššia spotreba energie. Podľa predpisov EÚ by sa tieto jednotky už nemali vyrábať.

Prečo sa pri klimatizáciách píše o „tepelnom čerpadle“ ?

Skoro všetky moderné klimatizácie sú v dnešnej dobe vybavené tepelným čerpadlom. Tepelné čerpadlo robí z klimatizácie vykurovacie teleso. Viete vďaka nemu efektívne a úsporne kúriť, nakoľko využíva princíp nízkopotenciálového tepla z vonkajšieho prostredia. Úspora elektrickej energie pri kúrení klimatizáciou je o 2/3 až 3/4 väčšia oproti ohrievaču.

Môže klimatizácia spôsobiť chorobu?

Nemôže. „Choroby z klimatizácie“ sa môžu vyskytovať vtedy, keď je zanedbaná pravidelná údržba klimatizačných jednotiek (min. 1 x ročne) alebo keď servis klimatizácie nie je vykonávaný dôkladne. 

Aké sú pozitíva klimatizácie okrem jej základnej funkcie?

 • Vlhkosť – vďaka funkcii ODVLHČOVANIE, klimatizácie udržiavajú vlhkosť na úrovni od 40 - 60 %, čo pôsobí pozitívne na ľudí s alergiami (zabraňuje zvýšenej tvorbe prachu a plesní).
 • Vetranie – klimatizácie možno skombinovať s vetraním. Klasické vetranie je v dnešnej dobe izolovaných budov stále dôležitejšie a prívod čerstvého vzduchu do miestnosti umožní predísť syndrómu „chorých budov“.
 • Filtrácia – moderné klimatizácie majú moderné filtre. Základom všetkých klimatizácií sú prachové filtre, ktoré čistia vzduch od najväčších nečistôt a dajú sa očistiť pod tečúcou vodou. V závislosti od modelu a značky klimatizácie filtre dokážu odstraňovať jemný prach a peľ, baktérie, vírusy, pachy, ale aj mikróby a dym.
 • Home
 • Design Shoptetak.cz